Mięso dziczyzny ma odmienny i specjalny smak i zapach. Jest ono chude i dlatego szpikuje się go zwykłą słoniną. Wymaga ono dobrego skruszenia i najczęściej marynowania.
Czas dojrzewania dziczyzny:
ptactwo – latem ok. 2 dni, zimą ok. 6 dni;
zwierzyna – latem ok. 5 dni, zimą ok. 10 dni.
Kiełbasa z dziczyzny
Jak samemu zrobić kiełbasę?
Do przyrządzenia tego specyfiku potrzebne jest mięso z dziczyzny, boczek wieprzowy, czosnek, przyprawy i sól. Aby kiełbasę przygotować, najpierw pekluje się mięso, a następnie część mięsa kroi się w kostkę, drugą natomiast mieli się. Podczas mieszania dodaje się przyprawy, a później zostaje już nabicie mięsa w jelito i wędzenie. Warto też dodać, że podczas przygotowywania nie używa się konserwantów. Przygotowana kiełbasa ma doskonały smak i aromat.Co można przygotować z dzikiego ptactwa?
Bażant - mięso tego ptaka powinno skruszeć przez 2-6 dni. Przyrządzić można z niego przepyszne rosoły i gulasze, jednak najlepiej smakuje bażant faszerowany, duszony w winie lub smażony i podany z żurawiną.
Dzika kaczka - mięso tego ptaka powinno skruszeć ok. 10 dni, a następnie można je dusić w winie, piec naszpikowane lub przygotowywać z niego zupy. Zazwyczaj podaje się kaczkę z kaszą gryczaną.
Dzika gęś - mięso gęsi powinno skruszeć przez ok. 2 tygodnie. Bardzo często gęsinę podaje się pieczoną z farszami, jednak wyśmienite są także wątróbki i żołądki gęsie z dodatkiem jabłka.
Przepiórka i kuropatwa - dozwolone jest jedynie spożywanie przepiórek japońskich, a pozwolenie na polowanie na kuropatwy trzeba śledzić w każdym roku. Można z nich przyrządzić zupy i podawać w formie pieczonej owiniętej boczkiem czy duszonej. Kuropatwy dobrze smakują z dodatkiem grzybów.
Przyprawy i dodatki
Przepiórki można przygotowywać na słodko, np. z dodatkiem cynamonu. Plasterki cytryny oraz gałkę muszkatołową najlepiej dodawać do pieczonego dzikiego ptactwa. Jałowiec i rozmaryn dodawane są najczęściej do bażantów i kuropatw. Do dziczyzny pasują konfitury z żurawiny lub borówek oraz sosy na bazie koperku, grzybów i natki pietruszki. Podaje się je zazwyczaj z gotowanymi ziemniakami, frytkami, ziemniakami puree, na grzance, a także z surówkami np. z białej lub czerwonej kapusty.
Jak przygotować dzikie ptactwo?
Ze względu na to, że większość dzikiego ptactwa to mięsa chude, skruszoną (mięso powinno dojrzewać otoczone w soli i pieprzu) i sprawioną tuszkę szpikuje się słoniną, boczkiem lub wędzoną szynką krojąc je w cienkie i krótkie paski. Mniejsze tuszki owija się plastrami boczku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz